Lef, creativiteit en een dosis geluk

16 oktober 2026 | 14:40

Deel dit artikel

Leestijd: 5 minuten
Dertig jaar ondernemerschap Richard van der Poll gevierd bij GREEN Harderwijk

De mensen om hem heen vonden dat dertig jaar ondernemerschap een jubileumfeest verdiende. Richard van der Poll werd op vrijdag 4 september 2026 verrast door zo’n veertig familieleden, vrienden, medewerkers, klanten en huurders om deze mijlpaal te vieren, die hij op 1 juli al had bereikt.

De avond was georganiseerd door medewerker Roj van de Ruitenbeek, Oswald Broeksema en Hermann Toebes. Gezellig, onder het genot van een hapje, drankje en muziek.

Broeksema opende de avond als huurder van het eerste uur en heette iedereen welkom. Vervolgens sprak burgemeester Jeroen Joon. Hij prees de plek die Van der Poll met GREEN heeft opgebouwd: een ontmoetingspunt waar cultuur, werken en creativiteit samenkomen en talent zich kan ontwikkelen. Juist die combinatie met deze ondernemer aan het roer waardeert de burgemeester. Ook wethouder Marcel Heldoorn verraste Richard met zijn bezoek.

Richard van der Poll werd gefeliciteerd door burgemeester Jeroen Joon.

Familie

Bijzonder voor Richard was de aanwezigheid van zijn ouders Wim en Anneke en zijn zus Angelique. Zij vertelden aan de hand van herkenbare foto’s over het ontstaan van het familiebedrijf en hun betrokkenheid door de jaren heen daarbij. “Dat vind ik stoer en lief, want in onze familie pakken we niet snel een podium. En er is niemand die beter weet hoe het met mij is gegaan dan zij.”

Richard met o.a, zijn zoon Marijn, zus Angelique en ouders Anneke en Wim.

Starten vanuit de keuken

De geschiedenis van Accent begint in 1986, bij zijn ouders thuis. In de keuken stond een stencilmachine. Zijn vader zat in de redactie van tennisvereniging De Vale Ouwe; zijn moeder drukte de clubboekjes. De tennisvereniging werd hun eerste klant. In 1995 kochten ze een winkelpand aan de Molenstraat in het centrum van Putten. Hier groeide Accent uit tot kopieerwinkel.

In 1996 werd Richard vennoot en nam hij reprobedrijf Van Losenoord over. Hij printte onder meer bouwtekeningen voor aannemers in de regio. Sommige klanten uit die begintijd zijn er nog steeds.

Zelf had hij eerst een geluidsstudio voor ogen. Maar het werd de grafische sector, waar zijn IT-achtergrond goed van pas kwam. Vanaf 2003 richtte Accent zich uitsluitend op de zakelijke markt.

Innoveren in grafische sector

Van der Poll vond met vallen en opstaan zijn weg in de grafische sector, die door hem als ingewikkeld wordt getypeerd. Onder meer concurrentie en noodzakelijke investeringen maakte het uitdagend om in de branche te overleven. “Van de 3.200 drukkerijen in mijn begintijd, zijn er nog maar honderd over.”

Van der Poll ging digitaliseren om voorop blijven te lopen in de branche. “Ik begon een reclamebureau en voegde signing (reclamewerk, belettering, gevels en borden), grafisch (drukwerk, op papier, print) en online (webdesign en development) samen. Werelden die in de branche traditioneel gescheiden waren.”

Opbouwen en terugschakelen

Het bedrijf groeide en verhuisde in 2005 naar industrieterrein Hoge Eng Oost in Putten. Daar was ruimte voor grotere printers en meer beletteringswerk. Accent breidde de dienstverlening uit, van communicatieadvies en ontwerp tot en met de uitvoering.

Toen kwam de bankencrisis en dat had gevolgen. Het betekende dat Van der Poll het bedrijf moest terugbrengen van twaalf naar zes medewerkers. “Dit was helaas noodzakelijk om te overleven.”

Het herstel duurde jaren. Accent werd weer financieel gezond en in 2016 ontstond ruimte voor een nieuwe ambitie: een duurzaam bedrijfsgebouw in Harderwijk, gedeeld met andere ondernemers.

Richard is trots en dankbaar voor 30 jaar ondernemerschap.

Een telefoontje om vijf uur ‘s ochtends

De NDSM Werf in Amsterdam was een inspiratiebron. Van der Poll zag hier hoe verschillende bedrijven samen een levendig netwerk vormden. Ook als huurder bij California in Harderwijk had hij ervaren hoe prettig het was om tussen andere ondernemers te werken.

Onderweg naar zijn doel was hij niet altijd zeker van zijn zaak. Coach Siebe Slagter, die ooit bij Accent binnenkwam om briefpapier te laten drukken en daarna jarenlang zijn adviseur werd, vertelde hoe Richard hem eens rond vijf uur ’s ochtends belde. Hij twijfelde over de bouwplannen en zag op tegen de financiële gevolgen. Dat het feest nu plaatsvond in het gebouw dat toen nog alleen op papier bestond, laat volgens Slagter zien hoe Richard plannen omzet in werkelijkheid.

In 2019 opende Richard met trots zijn eigen bedrijfsverzamelgebouw. Accent werd één van de huurders, de andere ruimtes vormden de GREEN Offices.

Oswald Broeksema tekende in 2018 als eerste de intentieverklaring als huurder met zijn onderneming TechConnections. Al vóór de bouw sprak hij zijn vertrouwen uit. ,,Wat toen een betonnen vloer was, een ladder en veel ideeën, zag ik als plek om mijn bedrijf te vestigen. GREEN is nu mijn tweede thuis”, vertelde Broeksema in zijn speech.

De coronacrisis heeft veel stukgemaakt, maar ook veel gebracht. Accent beleefde opnieuw een zware periode; tegelijk groeide bij GREEN de behoefte aan flexwerken en ontmoeting. Inmiddels zijn alle 38 kantoren verhuurd.

De geluidsstudio kwam er toch

Ook zijn jongensdroom kreeg uiteindelijk een plek, al werd de vorm anders dan zijn bedachte geluidsstudio. GREEN heeft een theater en een videopodcaststudio. Er zijn voorstellingen, opnames en feesten; de theaterstudio brengt steeds andere mensen binnen. Richard:“De studio past heel goed bij zowel Accent als GREEN en er ontstaan mooie nieuwe ontmoetingen.”

Volgens Broeksema zegt dat veel over hem: “Richard is iemand die mensen echt ziet. Hij kijkt niet als eerste naar wat het oplevert, maar naar wat iets kan betekenen.”

(Vlnr): Roj van de Ruitenbeek, Hermann Toebes, Richard van der Poll en Oswald Broeksema.

Nooit helemaal af

Hermann Toebes, ook huurder van het eerste uur en betrouwbaar klankbord voor Richard, vergeleek GREEN met de Sagrada Família in Barcelona: een gebouw nog steeds niet af is. Over de steeds veranderende plannen van de jubilaris hard hij een milde verklaring. “Richard is een creatieve denker. Sommige ideeën van hem hebben een verrassend korte houdbaarheid. Dat kan je wispelturig noemen, ik noem het flexibiliteit.”

Siebe Slagter gaf hem juist daarom een advies mee voor de komende jaren: “Blijf mogelijkheden zien, maar kies zorgvuldig. Niet ieder goed idee is automatisch jouw volgende opdracht.”

Lef en geluk

Zelf kijkt Van der Poll terug op dertig jaar werken, proberen, aanpassen en risico’s nemen. Dat het vaak goed uitpakte, noemt hij ook geluk. “Er zijn veel momenten geweest waarop ik precies de juiste mensen tegenkwam, die mij inspireerden of een duwtje in de goede richting gaven. Daar ben ik bijzonder dankbaar voor.”

Dertig jaar ondernemen leerde hem vooral om ideeën niet alleen te bedenken. Zijn advies: “Laat ideeën niet alleen in je hoofd zitten, probeer ze uit. Ook als iets niet direct werkt, levert het je toch kennis en ervaring op. En vallen alle puzzelstukken op een goed moment wel in elkaar.”


Website door:  Refreshed | Gewoon goede websites